ZDROWIE – NAJLEPSZY PREZENT
Szukasz idealnego prezentu dla bliskiej osoby? Przekonaj się, dlaczego warto podarować karnet do klubu fitness.
Święta, urodziny, ważna rocznica – w ciągu roku nie brakuje okazji do obdarowywania rodziny i przyjaciół. Jeśli szukasz oryginalnego pomysłu na prezent, rozważ zakup karnetu do klubu fitness. W ten sposób zachęcisz bliską osobę do zdrowszego trybu życia, a przy okazji podarujesz wiele innych (nie zawsze oczywistych) korzyści.
Dla uczniów, studentów i… artystów
Jeśli szukasz prezentu dla osoby, która nadal się uczy, spędza wiele czasu na wysiłku umysłowym lub w pracy wykonuje zadania wymagające wyobraźni i kreatywności, karnet do klubu będzie strzałem w dziesiątkę. I to nie tylko dlatego, że pozwoli oderwać się od książek. Jak wielokrotnie dowiedli naukowcy, wysiłek fizyczny ma zbawienny wpływ na mózg – spowalnia jego starzenie się, poprawia pamięć, podnosi koncentrację, a nawet zwiększa poziom kreatywności. Jak to możliwe?
Mózg reaguje na określone typy aktywności, co inicjuje zmiany w jego strukturze. W badaniach wykazano na przykład, że wysiłek aerobowy (tlenowy) stymuluje rozwój hipokampu, który odpowiada za pamięć długotrwałą i przestrzenną. Wyjaśnia to, dlaczego poprawa wydolności sercowo-naczyniowej wspomaga procesy uczenia się i zapamiętywania.
Inne ciekawe badania przeprowadzono w Holandii na uczniach podstawówek. Dzieci, którym typowe zadania szkolne dwukrotnie urozmaicono krótką aktywnością fizyczną, osiągały lepsze wyniki poznawcze od tych, które ćwiczyły tylko raz lub siedziały cały ranek. Były też bardziej skoncentrowane, lepiej zapamiętywały informacje i potrafiły z nich sprawnie korzystać. Na Uniwersytecie Stanforda przeprowadzono natomiast eksperyment z udziałem studentów, który dowiódł, że ruch stymuluje tzw. myślenie dywergencyjne (czyli twórcze).
Dla zapracowanych i zestresowanych
Wszyscy wiemy, że siedzący tryb życia i godziny spędzane w jednej pozycji przy biurku czy w samochodzie nie służą naszemu zdrowia. Dopiero od niedawna wiadomo jednak, jak poważne jest to zagrożenie. Okazuje się, że przebywanie w pozycji siedzącej przez 8 godzin dziennie może zwiększać ryzyko przedwczesnej śmierci nawet o 60%! Badania, których wyniki opublikowało renomowane czasopismo medyczne „The Lancet” objęły ponad milion dorosłych osób. Wnioski są jednoznaczne – brak ruchu rujnuje zdrowie.
Bezpośrednie skutki długotrwałego siedzenia to m.in. choroby serca i układu krążenia, cukrzyca typu 2 oraz niektóre rodzaje nowotworów. Każdego roku przyczyniają się one do śmierci ponad 5 milionów ludzi. Na szczęście jest też dobra wiadomość. Aby zniwelować większość negatywnych skutków siedzącego trybu życia wystarczy poświęcić 60-75 minut dziennie na umiarkowaną aktywność fizyczną.
Inną niekwestionowaną korzyścią z uprawiania sportu – którą na pewno docenią zapracowane osoby – jest redukcja stresu i poprawa ogólnego samopoczucia. Wszyscy wiemy, że pod wpływem ruchu wydzielają się endorfiny i wzrasta poziom neuroprzekaźników odpowiedzialnych za nasz nastrój, takich jak serotonina czy noradrenalina. Co więcej jednak – jak wyjaśnia psycholog sportu dr J. Kip Matthews – za sprawą sportu nasz organizm usprawnia komunikację między systemami zaangażowanymi w reakcje na stres i „uczy się” prawidłowych odpowiedzi na czynniki stresogenne. Wnioski? „Im mniej jesteśmy aktywni, tym trudniej jest nam radzić sobie ze stresem”.
Jeśli zatem szukasz prezentu dla zestresowanego kumpla, wiecznie zapracowanej siostry czy przemęczonego rodzica, zrezygnuj z kosztownych gadżetów, ubrań czy niepotrzebnych drobiazgów, a zamiast tego podaruj im radość i zdrowie!
Dla seniorów
Być może zakładasz, że karnet do klubu sportowego nie jest odpowiednim prezentem dla osoby w wieku emerytalnym. Błąd! Właśnie po 65. roku życia mamy jeszcze więcej powodów, by zadbać o optymalną ilość ruchu.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w swojej nowej rekomendacji zaleca osobom starszym co najmniej 150-300 minut umiarkowanej lub 75-150 minut intensywniejszej aktywności fizycznej tygodniowo. Aby uzyskać dodatkowe korzyści zdrowotne, należy w zrównoważony sposób łączyć ze sobą różne typy wysiłku. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia różnych chorób – od cukrzycy, udaru i choroby wieńcowej, przez raka jelita grubego i raka piersi po demencję starczą i depresję. WHO zaleca także wykonywanie przynajmniej 2 razy w tygodniu ćwiczeń siłowych obejmujących główne grupy mięśni, co pozwala na dłużej zachować sprawność całego organizmu.
Intensywność i zakres ćwiczeń należy oczywiście dostosować do możliwości kondycyjnych i sprawności danej osoby. Właśnie dlatego warto zainwestować w karnet do klubu, gdzie starsze osoby mogą uczestniczyć w zajęciach przygotowanych specjalnie z myślą o ich potrzebach lub w zajęciach ogólnorozwojowych przeznaczonych dla osób w każdym wieku. Inna opcja to trening indywidualny (samodzielny lub z trenerem personalnym) z wykorzystaniem ogólnie dostępnych sprzętów, jak bieżnia, rower stacjonarny, orbitrek czy ergometr wioślarski.
A jeśli nie masz pewności, czy twoja ciocia lub dziadek odnajdą się w klubie, wybierz się tam razem z nimi. Przy okazji podarujesz zdrowie także sobie! SPRAWDŹ